09 December, 2008

“Doğruya giden eğri yolda Bilimsel Gaflar”

Tübitak Popüler Bilim Kitapları Çocuk Kitaplığı serisinden çıkan Bilimsel Gaflar, Amerikalı yazar ve oyun yazarı Billy Aronson tarafından kaleme alınmış. 11 bölümden ve 93 sayfadan (17. basım) oluşan kitapta, komik ve komik olduğu kadar da önemli olan bilimsel gaflara değiniliyor.

Bir çocuk kitabı olmasına rağmen, çocuk kitaplarını okumaktan zevk alan büyükler tarafından da okunabilecek, boş vaktinizin kısıtlı olduğu kısa yolculuklarınızda veya bir akşam üstü kafanızı dağıtmak için bir çırpıda bitirebileceğiniz, bilgiyi eğlenceli yolla veren bir kitap…

Kitapta değinilen konulardan birazcık da olsa fikir edinebilmeniz için, Mars’ta yaşayan akıllı canlıların olmasına dair söylentilerin nereden geldiğine bir bakalım… İtalyan gökbilimci Giovanni Schiaparelli, Mars üzerinde araştırmalar yaparken kutuplardaki buzullarla okyanus olduğu sanılan lekeler arasında düz, geniş çizgilerden oluşmuş bir ağ keşfetti. Bunlar pürüzsüz, düzgün ve eşit aralıklarlı çizgilerdi ve her çizgi kutuptaki bir buzulu okyanusa bağlıyordu.

Yazıları fistikyesili.com'a taşıdık. Devamını okumak için lütfen tıklayın.

No comments: